Windows 7 jeszcze nie umarł

IT 20/01/2020

Przeszliście już na Windows 10? Dokładnie 14 stycznia br. firma Microsoft zakończyła wsparcie dla Windows 7. Co to oznacza w praktyce? Brak wsparcia na wypadek problemów technicznych, brak nowych aktualizacji oprogramowania oraz zabezpieczeń. Okazuje się jednak, że wiele firm wciąż korzysta ze starej wersji, a Microsoft na tym zarabia.

Jak wynika z badań firmy Kollective przeprowadzonych wśród 100 amerykańskich i brytyjskich firm, aż ponad połowa przedsiębiorstw nie zakończyła lub nie rozpoczęła w ogóle migracji na Windows 10. Szczególne przywiązanie do Windows 7 wykazują brytyjskie firmy, które nadal korzystają ze starego systemu operacyjnego na co najmniej niektórych urządzeniach w swoich firmach. Istnieją obawy, że te statystyki mogą być jeszcze gorsze za sprawą jednostek publicznych: szpitalach, gabinetach lekarskich i różnego rodzaju urządzeniach medycznych.

Microsoft wychodząc naprzeciw tej tendencji, wzorem sytuacji z Windows XP, uruchomił rozszerzony pakiet wsparcia: 25 dolarów za urządzenie z systemem Windows 7 Enterprise i 50 dolarów za każdy komputer w przypadku Windows 7 Pro. W kolejnym roku ten koszt podwoi się. Pytanie czy powyższe koszty będą zachętą do zmian czy też doskonałym źródłem zarobku dla Microsoft. Historia Windsowsa XP i ogromne sumy płacone przez agencje rządowe w USA za utrzymanie obsługi każe przypuszczać, że spełni się raczej ten drugi scenariusz.

Sama zmiana systemu nie byłaby tak dużym zagadnieniem, gdyby nie obecność systemów “zombie”, które żyją bez wsparcia i w obecnej sytuacji stanowią duże zagrożenie. Warto w tym miejscu przypomnieć o WannaCry – złośliwym oprogramowaniu, które dało się we znaki szczególnie szpitalom i które zmusiło Microsoft do publikacji awaryjnej poprawki dla Windows XP. Zatem, jeśli nie przeszliście jeszcze na Windows 10 zalecamy zrobić to jak najszybciej. Pamiętajcie, że każda awaria, atak to nie tylko chaos, utrata danych, ale również strata finansowa i wizerunkowa. A jak to wygląda u Was? na podstawie: arstechnica.com


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Montaż kamer przemysłowych – czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej