Koniec wsparcia dla Windows 7 już 14 stycznia

bezpieczeństwo 03/12/2019

Ponieważ kwestie bezpieczeństwa informatycznego są nam bardzo bliskie i doradzamy w tej kwestii wielu firmom na co dzień, postanowiliśmy przypomnieć Wam o ważnej, zbliżającej się dacie. Dokładnie 14 stycznia 2020 roku zakończy się wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7. Dlaczego warto uaktualnić system do Windows 10 i z czym wiąże się brak aktualizacji? Odpowiedź w materiale poniżej.

Koniec wsparcia dla Windows 7

Co w praktyce oznacza zakończenie przez Microsoft wsparcia dla Windows 7? Brak wsparcia to brak poprawek, aktualizacji zabezpieczeń, a tym samym powstanie luk i błędów w systemie, które są z kolei łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Złośliwe oprogramowanie i ataki to dziś codzienność i to nie tylko za oceanem. Spójrzcie na ten problem nie tylko z perspektywy utraty danych, ale także ogromnych szkód finansowych w przypadku wycieku danych klientów czy prób wyłudzenia pieniędzy w zamian za odzyskanie danych. Cyberprzestępcy mogą nie tylko przechwytywać dane naszych klientów, ale także “siać” złośliwym oprogramowaniem dla komputery każdej osoby, która wejdzie na naszą stronę internetową. W grę wchodzą więc również straty wizerunkowe.

Dobitnym przykładem wykorzystania luk w zabezpieczeniach była afera WannaCry, która odbiła się szerokim echem szczególnie w Wielkiej Brytanii, choć jej skutki odczuły firmy i organizacje w 150 krajach świata. Złośliwe oprogramowanie w 2017 roku wykorzystało lukę w systemie Windows XP. Wśród poszkodowanych znalazło się wiele placówek służby zdrowia, które z powodu utraty danych nie mogły leczyć pacjentów i wykonywać operacji przez kilka dni. W odpowiedzi na atak Microsoft wydał lukę zabezpieczającą dla XP.

Niestety, zarówno wśród prywatnych właścicieli, jak i w firmach wciąż pokutuje przekonanie, że bezpieczeństwo IT to wymysł branży, ludzi zajmujących się tym zagadnieniem. Firmy nie traktują kwestii bezpieczeństwa danych priorytetowo, nie chronią swoich zasobów, wreszcie – nie szkolą pracowników do momentu, aż coś się stanie. Znamy takie przykłady z autopsji, ale mamy nadzieję, że w miarę przybliżania Wam takich historii, więcej przedsiębiorców zechce choć rozmawiać ze swoimi specjalistami IT na ten temat.

Wracając jednak do samego Windows 7. Co powinniście zrobić jak najszybciej? Jeśli opcja zakupu nowego komputera z systemem Windows 10 jest z różnych względów niemożliwa pozostaje Wam aktualizacja systemu operacyjnego. Microsoft doradza w kwestii zarówno wgrania aktualizacji tylko na wybrane komputery w firmie, jak i w sytuacji hurtowej licencji na cały sprzęt (program FastTrack). UWAGA! Jeśli posiadacie w swojej firmie Windows 7, 8 lub 8.1 aktualizacja do Windows 10 będzie bezpłatna jeśli przejdziecie na Microsoft 365 Business

.


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej