Facebook zawiesza aplikacje za naruszenia dotyczące prywatności

Bussiness 23/09/2019

Facebook afera 2019

Od momentu ujawnienia afery z udziałem Cambrige Analytica Faccebook intensyfikuje działania związane z ochroną prywatności i naruszaniem zasad w zakresie udostępniania danych osobowych. W poście opublikowanym przez wiceprezes Facebooka Ime Archibong, dowiadujemy się, że Facebook zawiesił dziesiątki tysięcy aplikacji z powodu różnego rodzaju naruszeń związanych z udostępnianiem prywatnych danych. Kontrowersje wokół Facebooka związane z niewłaściwą ochroną danych osobowych nie milkną. Właściciele tej jednej z największych na świecie platformy społecznościowej robią zatem wszystko, by oczyścić wizerunek i udowodnić, że afera z udziałem Camridge Analytica była jednorazową wpadką.

Facebook afera 2019

W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez serwis zawieszeniu uległo kilkaset aplikacji, w kilku przypadkach zostały one całkowicie zbanowane. Wiadomo, że wszystkie z nich były powiązane z około 400 programistami i że niewłaściwie udostępniały dane uzyskane z Facebooka, bez ochrony tożsamości ich użytkowników. Pod lupą twórców FB znalazła się m.in. aplikacja myPersonality, która udostępniała dane użytkowników badaczom i firmom, a jednocześnie odrzuciła prośbę Facebooka o udział w audycie.

Facebook afera dane osobowe

Na zbanowaniu i zawieszeniu jednak nie koniec. Facebook podjął kroki prawne wobec niektórych aplikacji. Mowa m.in. o firmach LionMobi i JediMobi które wykorzystywały aplikacje do infekowania telefonów złośliwym oprogramowaniem w ramach akcji, która miała generować zyski dla użytkowników aplikacji. Na drogę sądową trafiła również sprawa firmy Rankwave z Kolei Południwej, która zajmuje się analizą danych i która także nie podjęła z Facebookiem współpracy w dochodzeniu. Jak wynika z aktów sądowych złożonych w sądzie stanowym w Bostonie, na co powołuje się “New York Times”. Facebook zawiesił aż 69 tysięcy aplikacji, a 10 tysięcy z nich usunął z serwisu.

Firma deklaruje wprowadzenie szeroko zakrojonych ulepszeń, m.in. usunięcie wielu interfejsów API, rozbudowę zespołów, które badają i egzekwują przepisy w zakresie ochrony danych użytkowników. Mimo tych zapewnień, Facebook ponowi srogie konsekwencje za naruszenia prywatności. Serwis zgodził się właśnie zapłacić Federalnej Komisji Handlu karę w wysokości 5 miliardów dolarów na uregulowanie obciążeń, które podważyły prywatność użytkowników. Doniesienia zza oceanu niech będą dla nas sygnałem ostrzegawczym, aby uważniej i z rozsądkiem instalować aplikacje, które wymagają od nas zbyt dużej ilości danych.


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej

na podstawie: arstechnica.com