Chmura- niezbędne narzędzie firmy w XXI wieku

IT 15/06/2021

Aby zabezpieczyć swoją firmę w zakresie IT potrzebna jest wiedza i narzędzia, które dla małych i średnich przedsiębiorstw są często trudnodostępne lub kosztowne. Covid-19, który pojawił się w Polsce na początku 2020 roku przyspieszył transformacje cyfrową- zwłaszcza sektora MŚP. Głównym filarem transformacji jest usługa chmurowa, która ułatwia pracę zdalną, ale także umożliwia obniżenie kosztów.

Czym jest chmura ?

Chmura w obszarze IT to rodzaj usługi w której usługodawca udostępnia miejsce do przechowywania danych. Dzięki niej klient posiada stały dostęp do jej zawartości- niezależnie od urządzenia z którego korzysta. Na chmurze najczęściej przechowywane są multimedia, filmy, oprogramowanie, bazy danych czy wirtualny sprzęt.

Jak działa chmura ?

Działanie chmury internetowej możemy porównać do działania pendrive czy dodatkowego dysku, z tą różnicą, że wyżej wymienione urządzenia należy podłączyć fizycznie do komputera, a z chmurą łączymy się przez połączenie internetowe. Jeśli wykupiliśmy usługę chmury to automatycznie otrzymujemy konto dzięki któremu przy pomocy loginu i hasła dostajemy się do naszej chmury. Po wejściu można zgrać wszystkie niezbędne pliki i od tej pory będą one dostępne w chmurze do której możemy się zalogować z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.

Dlaczego warto korzystać z usługi chmurowej ?

– Elastyczność- wiele możliwości wyboru warunków umowy m.in. terminowa- bezterminowa. Ustalenie okresu wypowiedzenia np. jednomiesięczny, trzymiesięczny. Możliwości zmiany umowy np. zwiększenie miejsca w zależności od potrzeb.

– Oszczędność- brak konieczności jednorazowej inwestycji. Wykorzystanie budżetu operacyjnego na ponoszenie comiesięcznych, niskich wydatków.

– Dostępność- możliwość korzystania z danych umieszczonych w chmurze z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
– Pojemność – Pojemność na dysku komputera jest mocno ograniczona- pojemność usługi chmurowej można dowolnie poszerzać według potrzeb.

Jakie są podstawowe rodzaje chmur ?

– Chmura prywatna- Jest to często najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak wymaga ono wysokich inwestycji i wiedzy z zakresu szeroko pojętego IT. Jest to własna, firmowa chmura, dostępna w prywatnej sieci wewnętrznej. Najczęściej są to firmowe serwerownie.

– Chmura publiczna- Najbardziej popularny rodzaj usługi chmurowej, która jest usługą powszechnie dostępną w ramach globalnych zasobów. Przykładami takich chmur są rozwiązania od firm Google, Microsoft i Amazon.
MAX. OPTYMALIZACJI KOSZTÓW

– Chmura hybrydowa- Składa się z co najmniej dwóch typów infrastruktury- najczęściej połączenie wykorzystania chmury prywatnej i publicznej. W zależności od rodzaju zabezpieczanych danych są one umieszczane albo w chmurze prywatnej albo w publicznej.

Dlaczego chmura od PM-Digital?

– Szybkie wdrożenie

– Bieżąca aktualizacja i najnowsze rozwiązania
– Opieka wykwalifikowanego personelu technicznego

Szczególnie w dzisiejszych- w dobie pandemii zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą usługi chmurowej dla małych przedsiębiorstw.

Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Monitoring dla firm