Bezprzewodowe myszki Logitech – uważaj na cyberprzestępców

bezpieczeństwo 11/07/2019

Bezprzewodowe myszki Logitech

– jeśli z nich korzystasz, przeczytaj koniecznie!
Zdobycze techniki, które na co dzień ułatwiają nam życie, są jak broń obosieczna. Usprawniają codzienną pracę i komunikację, ale są także świetnym narzędziem dla wszelkiego rodzaju cyberprzestępców. Przekonali się o tym niedawno użytkownicy urządzeń Logitecha – mowa o bezprzewodowych myszkach i klawiaturach tej firmy, które wykorzystują standard Unifying.

Jak się okazało, nowe ataki, które umożliwiają przejmowanie komputera dotyczą bezprzewodowej komunikacji opartej o bluetooth pomiędzy tzw. dongliem, czyli urządzeniem, które wpinamy do USB komputera, a samym komputerem. W przypadku braku szyfrowania komunikacji pomiędzy urządzeniem, a klawiaturą bez problemu można wstrzyknąć dowolną sekwencję klawiszy do komputera.

Nowe podejście oszustów wykorzystuje jednak sam moment łączenia dongla z urządzeniem. W tym przypadku nawet w sytuacji szyfrowania komunikacji możliwe jest odzyskanie klucza szyfrującego dzięki nasłuchowi parowania. W przypadku, gdy urządzenia są już połączone wystarczy wymusić ponowne parowanie. Po tej procedurze podsłuchiwanie transmisji i wstrzykiwanie dowolnej sekwencji klawiszy przebiega bez problemu.

Bezprzewodowe myszki Logitech

Firma Logitech deklaruje naprawę błędów, ale nie wszystkich. Jak się okazuje, najlepiej wrócić do tradycyjnych połączeń opartych na kablach.

na podstawie: sekurak.pl
Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej

Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej