Jak przygotować firmę na kolejny lockdown?

bezpieczeństwo 02/09/2020

Niegasnąca epidemia koronawirusa i skokowe wzrosty zakażeń powodują, że wiele firm i instytucji patrzy z obawami na nadchodzącą przyszłość. Czy czeka nas kolejny lockdown? Czy będziemy mogli funkcjonować w biurze czy musimy liczyć się ponownie z pracą zdalną i ograniczeniem kontaktów? Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym obawom i przygotować kilka, możliwych wariantów pracy całego zespołu poza biurem.

Za wzór posłuży nam niewielka firma budowlana licząca ok. 15 pracowników z dostępem do komputera. Zadaniem jest taka organizacja pracy, aby każdy z użytkowników posiadał dostęp do komputera oraz narzędzi umożliwiających dalszą pracę na budowach (składanie zamówień materiałów, przygotowanie i obieg dokumentacji, prowadzenie ewidencji itp.).

Jak można zorganizować niezakłóconą pracę w tego typu firmie? Biorąc pod uwagę, że firma posiada własny serwer, VPN oraz wdrożoną domenę Active Directory możliwe są 4 warianty pracy:

Pracownicy używają własnych, domowych komputerów. Łączą się do swoich komputerów biurowych za pomocą pulpitu zdalnego, co zapewnia im dostęp do wszystkich programów jakich używają podczas pracy w biurze. Wymagana jest odpowiednia ilość licencji na pulpity zdalne. Komputery w firmie muszą być cały czas włączone (w godzinach pracy) i pracownik musi mieć dostępny własny komputer domowy z połączeniem internetowym.

Pracownicy zabierają swoje firmowe komputery do domu. Do firmy łączą się za pomocą szyfrowanego tunelu VPN. Posiadają dostęp do zasobów sieciowych i korzystają z programów tak jakby to robili w biurze. Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności zakupu dodatkowych licencji. Minus to wolna praca oraz bardzo dobrej jakości łącze internetowe w domu pracownika jako wymóg konieczny.

Praca na prywatnych domowych komputerach pracowników i łączenie się z firmą do serwera terminali. Każdy pracownik otrzyma swój własny terminal. To swego rodzaju nowy pulpit, na którym pracownik będzie miał dostęp do zasobów sieciowych i wybranych programów. To rozwiązanie daje nam bardzo dobrą jakość pracy nawet na słabszych komputerach, gdyż wymaga średniej jakości Internetu. Niestety, niektórzy producenci oprogramowania wymagają zakupu odpowiednich licencji na pracę terminalową. Istnieje też też konieczność zakupienia licencji dostępowych do serwera, dla każdego, zdalnego użytkownika.

Czwarta metoda, naszym zdaniem najbardziej optymalna, to połączenie metody drugiej i trzeciej. Pracownicy zabierają komputery z firmy do domu, ale łączą się nimi do serwera terminali. Mają możliwość korzystania z zasobów sieciowych, używają programów i narzędzi zainstalowanych na ich komputerach firmowych. Rozwiązanie zapewni odpowiednią jakość pracy przy średniej jakości połączeniu internetowym, nie wymaga zakupu dodatkowych licencji na programy biurowe. Istnieje tylko konieczność zakupu licencji dostępowych do serwera dla każdego, zdalnego użytkownika.

Jeśli również Państwo obawiacie się jesieni w swoim biznesie i chcecie dobrze przygotować się na niepewną przyszłość, zachęcamy do rozmów. Przygotujemy optymalny dla wielkości i specyfikacji biznesu model zdalnej pracy.

Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Montaż kamer przemysłowych – czytaj więcej
Kamery termowizyjne do pomiaru temperatury