Nauka online w dobie koronawirusa

bezpieczeństwo 12/08/2020

Nauka zdalna bezpieczeństwo

Epidemia koronawirusa w wielu domach wywróciła życie do góry nogami. Mowa zwłaszcza o rodzinach z małymi dziećmi oraz tymi w wieku szkolnym, dla których restrykcje wiązały się z pobytem w domu i nauką online. Nic więc dziwnego, że wielu z nas z obawami oczekiwało na wytyczne MEN dotyczące powrotu dzieci do szkół od września. Na razie oficjalne wytyczne mówią o tradycyjnej nauce w ławce szkolnej, ale czy możemy liczyć na taki scenariusz aż do czerwca przyszłego roku?

Nie da się ukryć, że będzie to dla nas wszystkich kolejny egzamin, a jak to z egzaminami bywa, przygotowany boi się mniej, dlatego postanowiliśmy zaprezentować kilka faktów, które pozwalają oswoić się z ewentualną nauką online i ułatwić jej wdrożenie w domu.

O czym należy pamiętać, przygotowując dziecko do nauki zdalnej / online?

Najważniejsza jest stabilność pracy i bezpieczeństwo dziecka w sieci. O ile stabilność pracy zależy głównie od jakości łącza internetowego i sprzętu, jakim się posługujemy, to bezpieczeństwo jest już bardziej złożonym tematem… O czym warto mówić dziecku? Co warto wpoić, przed czym przestrzec, czego nie robić? Ogólnie podczas pracy w internecie, wszyscy, niezależnie od wieku, jesteśmy zagrożeni atakami z różnych stron. Warto dziecku mówić o tym, że przez internet też mogą nas okraść, nie tylko z pieniędzy, ale również z danych, tożsamości lub po prostu nas podglądać. Warto też dziecko ostrzec, że w internecie łatwo jest podszyć się pod inna osobę i „nowa koleżanka” z czatu może niekoniecznie być tym za kogo się podaje.

Jak chronić domowe dane ?

Główne dwa zagrożenia dla danych domowych to utrata i wyciek. Przed utratą można się chronić robiąc przemyślane backupy, to znaczy takie, które umożliwiają ich przywrócenie po ataku ransomware (wirusa szyfrującego) lub odzyskanie po awarii sprzętu. Natomiast przed wyciekiem, chronią nas zabezpieczenia sprzętowe, typu firewall oraz zabezpieczenia software, takie jak programy antywirusowe. W tym miejscu należy podkreślić, że nawet najlepszy program i najdroższy sprzęt nie spełnią swojej funkcji, jeżeli nie będą odpowiednio skonfigurowane.

Jakie sytuacje/ zdarzenia powinny nas zaniepokoić?

Dziecko niestety trzeba kontrolować, również w aspekcie tego, ile czasu spędza faktycznie na zdalnym nauczaniu, a ile na Facebooku, czatach, przeglądaniu stron czy grach online. Możemy zablokować strony www nieodpowiednie dla dzieci. Dodatkowo możemy wprowadzić blokadę mediów społecznościowych, Youtube w określonych godzinach, tak aby mieć pewność, że dziecko w tym czasie uczy się. Można zablokować cały Internet, a pozostawić tylko to co potrzebne do pracy zdalnej. Świetnym narzędziem o najlepszej ochronie, jakie znamy i które umożliwia taką konfigurację, to oprogramowanie Sophos XG. To w pełni darmowy firewall do użytku domowego. Sami korzystamy z tego rozwiązania, coraz częściej zajmujemy się również wdrażaniem rozwiązań Sophos dla firm. Z instrukcją konfiguracji, którą przygotowaliśmy, cały proces jest jeszcze prostszy:
Sophos XG Firewall – konfiguracja
Konfiguracja część 2
Konfiguracja część 3

O co warto spytać szkołę, nauczyciela?

O oprogramowanie na którym będą prowadzone zajęcia. Jest wiele metod nauczania zdalnego i różne programy, z których korzystają nauczyciele. Ważne, aby być przygotowanym do nauki ze wszystkimi nauczycielami z każdego przedmiotu oraz mieć odpowiednie aplikacje do otwierania przesłanych przez nauczyciela plików.
Życzymy owocnej nauki!