Definicja „środki mające na celu zapewnienie dostępu do zasobów tylko uprawnionym jednostkom.”
Jest to prosta, ale w punkt wyjaśniona definicja kontroli dostępu, jednak można ją jeszcze uszczegółowić i wyodrębnić cel którym jest identyfikacja podmiotu, który chce uzyskać dostęp do zabezpieczonego miejsca poprzez wykorzystanie współdziałających ze sobą urządzeń. Inaczej mówiąc kontrolujemy kto i kiedy wchodzi do danej lokalizacji. Należy na początku zwrócić jeszcze uwagę, że mówimy o fizycznej kontroli dostępu, a nie kontroli dostępu do świata wirtualnego np. logowania się do komputera czy sieci. Choć można z łatwością zauważyć, że obie kontrole mają podobny cel wiodący tj. zwiększenie bezpieczeństwa.
Zalety stosowania kontroli dostępu: ☑️Zwiększenie bezpieczeństwa ludzi znajdujących się w obiekcie. ☑️Zwiększenie bezpieczeństwa mienia w tym infrastruktury oraz danych. ☑️Poprawa efektywności procesów biznesowych. ☑️Dostęp do informacji o ilości osób w przypadku ewakuacji. ☑️Optymalizacja kosztów (zmniejszenie wydatków na ochronę fizyczną). ☑️Zwiększenie dyscypliny i motywacji pracowników. ☑️Ułatwione zarządzenie obiektem lub budynkiem.
Kontrole dostępu najczęściej stosowane są w takich miejscach jak m.in. hotele, szkoły, osiedla mieszkalne, parkingi, obiekty przemysłowe i badawcze. Jednak wzrost cyfryzacji i rozwoju technologicznego w kraju pozwolił również na transformacje w zabezpieczeniach. Kontrola dostępu coraz częściej widoczna jest w sektorze MŚP, ale również wykorzystywana jest z chęcią w prywatnych nieruchomościach.
Masz pytania, wątpliwości, chcesz wycenić usługę? Napisz lub zadzwoń do nas – 22 417 03 60.
SYSTEMY SYGNALIZACJI POŻARU SSP/ SAP SYSTEMY MONITORING DLA FARMACJI SYSTEMY ALARMOWE VANDERBILT MONITORING DLA FIRM
Zobacz także: Obsługa informatyczna firm – kliknij tutaj Audyt IT – zobacz więcej Monitoring dla firm – zobacz więcej Sieć komputerowa dla firm – zobacz więcej Wdrożenie i migracja Microsoft Office 365