Epidemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie monitoringiem termowizyjnym i różnego rodzaju urządzeniami, które umożliwiają zdalny pomiar temperatury. Lotniska, metro, dworce, zakłady produkcyjne – wszędzie tam, gdzie następuje duży przepływ ludzi ręczny pomiar temperatury jest karkołomnym, w większości niemożliwym do wykonania, zadaniem. Co w tej sytuacji? Odpowiedzią na te potrzeby są kamery termowizyjne do pomiaru temperatury i automatyzacja całego procesu. Dostępna na rynku oferta może przyprawić o zawrót głowy, dlatego postaramy się zwięźle i na temat opowiedzieć o kilku czynnikach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla naszych warunków zestawu do monitoringu termowizyjnego.
Kluczowym parametrem, od którego powinniśmy zacząć analizę, jest tolerancja błędu urządzenia. Kamery dostępne na rynku posiadają tolerancję w granicach od 0,2 do nawet 0,5 stopnia. Jest to bardzo istotny wskaźnik, ponieważ przy dużej tolerancji błędu gorączkę wykryć trudniej, a jest ona przecież kluczowym czynnikiem, dla którego cały system chcemy zainstalować. Podsumowując, im mniejsza tolerancja błędu i bardziej precyzyjny pomiar, tym lepiej.
Po drugie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym miejscu chcemy zainstalować kamery. Warto takie miejsce dokładnie zmierzyć i oszacować liczbę osób, która będzie się tą ścieżką przemieszczać. Jedne kamery potrafią zbadać więcej osób w jednym momencie, inne mniej, dlatego warto oszacować te liczby i dostosować sprzęt do wielkości miejsca, w którym chcemy zamontować urządzenia. Jeśli nie chcemy skazywać się na duże koszty warto wykorzystać istniejące zasoby. W przypadku większości systemów monitoringu sytuację rozwiąże drugi monitor, który ustawimy w punkcie nadzorowania kamer.
Możliwe jest i jedno, i drugie rozwiązanie. Jeden z najbardziej znanych producentów systemu – firma Dahua oferuje kompletne zestawy do monitoringu, system do pomiaru temperatury ciała, w skład którego wchodzi urządzenie black body, serwer, zasilacz, statywy, uchwyty montażowe i oprogramowanie. Black body to urządzenie referencyjne z wyznaczoną temperaturą, które ustawiamy w polu widoku kamery – kamera porównuje temperaturę urządzenia z temperaturą osób znajdujących się na badanym obszarze i sygnalizuje ewentualne anomalia.
Na rynku dostępne są nieco tańsze rozwiązania – kamery termowizyjne do pomiaru temperatury i kamery termograficzne, do których można dokupić oprogramowanie i system, który odczyta temperaturę i uruchomi alarm w razie potrzeby. Przykładem takiego rozwiązania jest podręczna kamera termograficzna bispektralna Hikvision, która mierzy temperaturę w czasie rzeczywistym. Ten model wykrywa podwyższoną temperaturę nawet w bardzo zatłoczonym obszarze. Dzięki posiadanemu rejestratorowi Deepin Mind NVR nie tylko mierzy temperaturę, ale również wykrywa osoby bez maski ochronnej i w takiej sytuacji uruchamia alarm. Świetnie sprawdzi się w szkole czy szpitalu czy na lotnisku.
Kamera termowizyjna IP bispektralna Hikvision w obudowie tulejowej mierzy temperaturę w 1 sekundę, a dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji odróżnia ludzką twarz od innych źródeł ciepła. Co istotne, mierzy temperaturę tylko powierzchni skóry, ograniczając fałszywe alarmy wywołane przez inne źródła ciepła.
Kolejna propozycja to ręczna kamera termograficzna Hikvision zasilana bateriami. Czym różni się od działania klasycznego termometru bezdotykowego? Przede wszystkim szybciej i dokładniej mierzy temperaturę, jest też bezpieczniejsza, ponieważ nie wymaga zbliżania się do kontrolowanej osoby.
Nowością na rynku urządzeń termowizyjnych, którą zaproponowała marka Hikvision jest terminal kontroli temperatury z detekcją maski i ekranem dotykowym. Urządzenie to łączy w sobie funkcje terminala kontroli dostępu i funkcji kamery termowizyjnej. Warto rozważyć tę propozycję, jeśli zależy nam na funkcji rozpoznawania twarzy, pomiaru temperatury czy wykrywania osób bez maski ochronnej.
Ile to wszystko kosztuje? Z jakiego rzędu kosztami musimy się liczyć , myśląc o systemie do pomiaru temperatury? Ceny wahają się od kilku tysięcy w przypadku ręcznych kamer termograficznych, do nawet kilkuset tysięcy w przypadku najbardziej zaawansowanych rozwiązań marki Dahua, które mają szerokie zastosowanie na lotniskach, dworcach i innych miejscach użyteczności publicznej. Rozwiązania Dahua pomagają już na szeroką skalę w krajach azjatyckich oraz Europie Zachodniej.
Aby być bardziej precyzyjnym podamy kilka przykładów, które potwierdzają tezę, iż oferta obecna na rynku jest bardzo różnorodna i pozwala dopasować zestaw do każdego budżetu.
Wspomniana wyżej kamera termowizyjna IP do pomiaru temperatury marki Hikvision to koszt rzędu 22 tysięcy złotych. Podobnie terminal kontroli temperatury z detekcją maski to koszt powyżej 20 tysięcy złotych. Najtańsze rozwiązania Hikvision to ręczna kamera termograficzna – 2,5 tysiąca złotych.
Gdy mamy już za sobą dobór odpowiedniego sprzętu pozostaje jeszcze jeden krok – instalacja. Tu z pomocą przychodzą firmy doświadczone w integracji systemów, które na co dzień zajmują się montażem monitoringu. PM Digital jako złoty partner marki Milestone – światowego lidera na rynku VMS (Video Management System) gwarantuje sprawną i szybką integrację systemu do pomiaru temperatury z systemami monitoringu już działającymi w danym obiekcie.
Jeśli mają Państwo pytania, wątpliwości dotyczące możliwości wdrożenia systemu do pomiaru temperatury w Państwa obiekcie zachęcamy do kontaktu. Oferujemy BEZPŁATNE KONSULTACJE w zakresie doboru odpowiednich kamer i sprawnego wdrożenia systemu.