Jak się bronić przed ransomware – 7 zasad ochrony firmowych danych

bezpieczeństwo 14/08/2020

Jak wynika z badań marki Sophos przeprowadzonych w 26 krajach, aż 51 % managerów IT w ubiegłym roku padło ofiarą ataków ransomware. Niestety, aż w 73% tych przypadków atak zakończył się zaszyfrowaniem danych, a średni, globalny koszt ich naprawy wyniósł ponad 760 tysięcy dolarów! Niestety, takie historie zdarzają się również u nas, i to coraz częściej, dlatego przypominamy 7 złotych zasad Sophos, które pozwalają chronić firmowe dane przed oprogramowaniem ransomware.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, ochrony punktów końcowych jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed oprogramowaniem ransomware – ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio skonfigurowana.

Jak się bronić przed ransomware


1. Włączam wszystkie narzędzia oraz upewniam się, że wszystkie funkcje są włączone. Często o tym zapominamy, a jest to najlepsza ochrona dla użytkowników końcowych.

2. Regularne przeglądanie wykluczeń. Chodzi o wyjątki, które są wyłączane ze względu na spowolnienie systemów użytkowników końcowych. Niestety, takie wykluczenia, w przypadku przedostania się do nich złośliwego oprogramowania skutkują problemami.

3. Włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) w konsoli bezpieczeństwa. To dodatkowa forma zabezpieczenia, w przypadku, gdy uda się przejąć hasło.

4. Zapewnienie, że każde urządzenie końcowe jest chronione i aktualne.

5. Dbałość o higienę IT. Nie tylko zmniejsza to ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, ale może też zaoszczędzić sporo czasu, jeśli chodzi o usuwanie potencjalnych incydentów w przyszłości.

6. Polowanie na aktywnych użytkowników w Twojej sieci. Technologia wykrywania i reagowania w urządzeniach końcowych (EDR) pozwala na identyfikację zaawansowanych zagrożeń i podejmowanie szybkich działań w celu powstrzymania zagrożeń.

7. Ingerencja człowieka. Zazwyczaj ataki przestępców poprzedzają ich długie godziny spędzone na badaniu twojej sieci. Najlepszym sposobem wykrycia tej złośliwej aktywności jest połączenie naszej wiedzy, pracy z zaawansowaną technologią ochrony użytkowników końcowych, jaką proponuje Sophos.

Chcesz chronić w najlepszy sposób zasoby w swojej firmie? Spytaj nas o rozwiązania Sophos dla firm.

Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Montaż kamer przemysłowych – czytaj więcej
Kamery termowizyjne do pomiaru temperatury

Bezpłatny Audyt IT
close slider

Imię lub nazwisko (wymagane)

Firma (niewymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy (wymagane)

Wiadomość