Przedsiębiorca zatrudnił hakerów, aby pozbyć się konkurencji

bezpieczeństwo 01/10/2020

Wrzesień zakończył się pomyślnie dla polskich władz, które od dłuższego czasu śledziły grupę hakerów biorącą udział w wielu atakach cyberprzestępczych. W jednym z nich przedsiębiorca zatrudnił hakerów, aby, podszywając się pod jego konkurencję, wysłali groźby o podłożeniu bomby do lokalnej szkoły. Wrobiony biznesmen spędził w areszcie dwa dni zanim śledczy dotarli do pomysłodawcy ataku.

Akcja w szkole i atak na konkurencję to, jak się okazuje, jedynie wierzchołek góry lodowej. Super grupa przestępców ma bowiem na swoim koncie zarówno ataki ransomware, jak również wymianę kart SIM, oszustwa bankowe czy prowadzenie fikcyjnych sklepów internetowych. Szczególnie głośno o super grupie było w czerwcu 2019 roku, kiedy to hakerzy wysłali groźby podłożenia bomby do ponad 1000 przedszkoli w całym kraju. Za każde zagrożenie ataku żądali zapłaty w wysokości 5 tys. zł. W przypadku ataków phishingowych grupa dysponowała aż 87 różnymi domenami, z których wysyłała fałszywe e-maile. Oszuści mają również na koncie nieudaną próbę wyłudzenia z jednego z polskich banków niemal 8 milionów złotych. Oszuści wpadli w momencie, gdy pracownik banku zadzwonił pod numer telefonu w celu potwierdzenia transakcji i nie rozpoznał głosu swojego stałego klienta. Transakcja została anulowana. Na baczności trzeba się mieć także w przypadku zakupów w sieci. Ponad 10 tysięcy osób zakupiło produktu z ponad 50 nieistniejących sklepów internetowych oszustów.

W gronie aresztowanych znaleźli się: Kamil S, występujący pod pseudonimem “Razzputin”, Paweł K. czyli “Manster Team”, Janusz K, oraz Łukasz K. Policja bada jeszcze powiązania czterech, innych osób z zatrzymaną grupą.

Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Montaż kamer przemysłowych – czytaj więcej
Kamery termowizyjne do pomiaru temperatury