Phishing PKO BP – uważajcie na kolejne metody

bezpieczeństwo 12/11/2019

Phishingu z wykorzystaniem wizerunku banku PKO BP ciąg dalszy. Do niedawna przestępcy, korzystając z unijnej dyrektywy i wprowadzeniu weryfikacji dwuetapowej, próbowali wyłudzać dane od klientów banku. Teraz, skupiają się na wysyłaniu fałszywych wiadomości SMS oraz komunikatów poprzez Facebooka i aplikację Messenger.

Phishing PKO BP

W jakich sytuacjach należy zachować czujność? Twoi znajomi w serwisie Facebook oraz aplikacji Messenger proszą o przelew BLIK lub o przekazanie kodu BLIK otrzymałeś/aś sms z linkiem do dokonania płatności otrzymałeś/aś sms z informacją o uruchomieniu usługi sms premium (m.in. od nadawcy DailyJokes) i możliwości rezygnacji z niej poprzez skorzystanie z link umieszczonego w wiadomości Jeśli nie jesteś pewny/a wiarygodności danej informacji – skontaktuj się ze znajomym i zweryfikuj informacje. Jeśli otrzymasz sms z prośbą o dopłatę do przesyłki kurierskiej, usługi sms premium zawierającą link do dokonania płatności – nie korzystaj z niej. Nadawca może podszywać się pod firmę kurierską, portale sprzedażowe i aukcyjne. Link zawarty w wiadomości prowadzi do fałszywej strony pośrednika płatności.

PKO BP bezpieczeńtwo

Bank PKO BP przypomina również o dobrej praktyce logowania się poprzez ręczne wpisywanie adresu i danych i nie korzystanie z linków. Przy okazji logowania, warto weryfikować adres strony, który znajduje się w przeglądarce oraz poprawność przypisanego do naszego konta obrazka bezpieczeństwa. Na koniec pamiętaj o dwuskładnikowym uwierzytelnianiu na Facebooku i innych serwisach społecznościowych.

Uważajcie na siebie.


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej