Nowe oszustwo z wykorzystaniem Allegro

bezpieczeństwo 09/07/2019

Oszustwo z przelewem

Regularnie docierają do nas informacje na temat wykorzystywania popularnych serwisów i prawdziwych stron pośredników płatności do okradania internautów. Do niedawna głośno było o klientce jednego z największych banków w Polsce, która opłacając kolejną ratę kredytu hipotecznego została przekierowana na fałszywą stronę banku i przelała środki na konto oszustów. Podobny charakter ma dzisiejsza historia – tym razem z wykorzystaniem wizerunku Allegro.

Zacznijmy od początku. Oszuści tym razem wykorzystali popularną platformę zakupową Allegro i bardzo atrakcyjną ofertę zakupu smartfona. Po kliknięciu na link oferty klient został przekierowany na stronę łudząco podobną do Allegro. Większość osób nie zwróci uwagi, że nie zgadza się adres witryny – https://ailegro.pl.ua/product?id=3892364879 – większość da się nabrać.

Fałszywa strona płatności

Po kliknięciu w towar strona prowadzi do kolejnej witryny, w której po podaniu adresu oraz wyborze metody dostawy przechodzimy do najważniejszego punktu, czyli płatności.
Bez względu na to, jaką formę wybierzemy, klient trafia na stronę prawdziwego pośrednika płatności – BlueMedia. Tam czeka na nich serwis EasySend umożliwiający realizację szybkich płatności, również przez BlueMedia. z profilem płatności utworzonym przez oszustów. W ten sposób oszuści otrzymują pieniądze na swoje konto.

Przestrzegamy przed takimi scenariuszami. Zalecamy zarówno dokładne sprawdzanie adresów witryn, w których dokonujemy płatności oraz szczególną ostrożność przy korzystaniu z mechanizmów szybkich płatności.
Kolejne historie – ku przestrodze – już niebawem.

Na podstawie: zaufanatrzeciastrona.pl

Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej

Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej

Elektryczny wciągnik linowy