Nie odwracaj się. Śledzą cię!

bezpieczeństwo 09/11/2018

Absolutnie wszystko co robimy w sieci www zostaje zanotowane u naszego dostawcy internetu. Tak, dostawca naszego super światłowodu czy LTE wie o nas więcej niż nasza druga połówka. Nawet jeśli na naszej super tajnej stronie byliśmy tylko dwie chwile lub nawet jedną sekundę.

Jak to możliwe? Każde urządzenie, które łączy się z Internetem ma przypisany numer IP. Jest to jakby numer rejestracyjny waszego sprzętu służący do poruszania się w Internecie. Każda strona, którą odwiedzacie może zanotować ten numer i dzięki niemu poznać waszą lokalizację z bardzo dużą dokładnością. Jeśli ktoś nie wierzy to zapraszamy na jedną z wielu stron podających nasz aktualny adres IP. Prawda, że ciarki przechodzą po plecach przy pierwszym sprawdzeniu?

Jeśli już chcecie utopić swój komputer w najbliższej rzece to poczekajcie. Jest dobry sposób na to, aby korzystać z internetu w sposób anonimowy. To Virtual Private Networks (VPN). VPN buduje szyfrowany tunel między urządzeniem a serwerem znajdującym się daleko od naszego miejsca pobytu. Dopiero stamtąd, czyli np. z Amsterdamu wychodzi połączenie do wybranej przez nas strony. Wtedy nie tylko strona, którą odwiedzamy myśli, że jesteśmy holendrami. Najlepsze jest to, że wasz dostawca internetu nie może podejrzeć co oglądacie, bo połączenie kierowane jest bezpośrednio do serwera np. w Amsterdamie i tam znika, a to co wraca do nas też jest w zaszyfrowanym tunelu. Czyli dzięki VPN nikt z zewnątrz nie może nas śledzić i zapisać adresów stron, które odwiedzamy. Jeżeli nawet udałoby się przechwycić przesyłane przez nas informacje, to będą one zaszyfrowane, więc i tak nie będzie można ich odczytać.

Korzystanie z VPN jest szczególnie polecane przede wszystkim przy łączeniu się z siecią przez nieznane Wi-Fi – w kawiarni czy w innym ogólnodostępnym miejscu. Jeśli w takim miejscu nawiążecie połączenie ze swoim bankiem to nawet zielona kłódka widniejąca przy adresie strony nie pomoże. Haker może podsłuchać wasze hasło do bankowości i bez większych trudności wykona operacje na waszym koncie.

Podsumowując, VPN znacząco zwiększa bezpieczeństwo i jest to rozwiązanie, które powinno się instalować na każdym urządzeniu. Na rynku są dostępne aplikacje także w wersji free, jednak w przypadku VPN lepiej zdecydować się na wersję płatną. Nie ma wtedy ryzyka, że to my wszyscy jesteśmy produktem i nasze dane zostaną w jakiś sposób przekazane. Dlatego jeśli zdecydowaliście się na korzystanie z VPN, na początek wybierzcie wersję wbudowaną w przeglądarkę Opera. Tak, jest to wersja darmowa, ale firma która ją stworzyła jest firmą godną zaufania.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak to zrobić, chętnie pomożemy.