Nowy laptop? Pierwsze kroki bezpiecznego użytkowania

bezpieczeństwo 09/10/2019

Nowy laptop pierwsze kroki

W USA trwa miesiąc świadomości w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego (NCSAM). Święto ustanowione przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych w 2004 roku co roku uświadamia Amerykanów jak ważna jest osobista odpowiedzialność za bezpieczeństwo IT. Okazuje się bowiem, że mamy na to wpływ w najprostszych, codziennych sytuacjach jak… zakup nowego laptopa. O czym warto wówczas pamiętać? Przeczytajcie.

Po pierwsze

Oszczędź czas i przygotuj odpowiednio wcześnie kopie zapasowe w jednym miejscu, niezależnie od starego komputera. Pozwoli to oszczędzić czas, pieniądze i niepotrzebne nerwy, gdy w panice będzie próbować odtworzyć dane z niedziałającego dysku twardego. Z pomocą przychodzi wiele systemów operacyjnych, które umożliwiają łatwe przenoszenie danych właśnie z kopii zapasowych. Mogą to być kopie zsynchronizowane z chmurą – taką usługę posiada m.in. Dropbox, iCloud czy dostępna w ofercie firmy PM Digital usługa PMD Cloud – PMD Cloud – dowiedz się więcej o usłudze. Użytkownicy Mac-ów mogą skorzystać z tej funkcji za pomocą Time Machine, a użytkownicy Windowsa 10 za pośrednictwem funkcji automatycznej kopii zapasowej w panelu sterowania.

Po drugie

Upewnij się, że twój komputer ma włączone automatyczne aktualizacje. Włącz tę funkcję dla systemu operacyjnego i wszystkich programów. Jeśli jej nie widzisz, znajduje się ona w preferencjach i ustawieniach programu, ewentualnie w dziale Bezpieczeństwo. Co nam to daje? Minimalizujemy do zera ryzyko związane łataniem oprogramowania. Chronimy w ten sposób bezpieczeństwo i ograniczamy większość prac konserwacyjnych.

Po trzecie

Upewnij się, że na komputerze jest zainstalowanie oprogramowanie zabezpieczające, które chroni dane przed atakami i innymi zagrożeniami. Dziś większość systemów operacyjnych posiada podstawowe zabezpieczenia, ale dodatkowe, wykupione programy dają bardziej niezawodną ochronę (np. Sophos Home). Jeśli Twój komputer ma służyć Ci w codziennej pracy, sprawdź ofertę Sophos do celów firmowych – Sophos dla firm – czytaj więcej

Po czwarte

Zaopatrz się w menedżera haseł. To rozwiązanie sprawia, że posiadanie nawet dużej ilości unikalnych haseł do wszystkich aplikacji i usług nie stanowi żadnego problemu. Niektóre z tych rozwiązań działa w ramach rozszerzenia przeglądarki, inne jako program poza przeglądarką.

Po piąte

Odinstaluj całą masę niepotrzebnego oprogramowania. Jeśli masz nowy laptop prawdopodobnie masz również całą masę nowego, niechcianego oprogramowania, z którego nigdy nie będziesz korzystać. Dlaczego warto to zrobić? Każda nieużywana, niezauważona aplikacja na komputerze jest potencjalnym źródłem luk w zabezpieczeniach. Poza tym zajmuje miejsce, które możesz przeznaczyć na programy, których naprawdę potrzebujesz i które są dla Ciebie wartościowe.

Na koniec

W sytuacji, gdy nie będziesz jedynym użytkownikiem komputera nie udostępniaj swoich danych do logowania, ale utwórz osobne konto dla nowego użytkownika. Trzymanie się tej zasady chroni przed przypadkowym usunięciem danych innych użytkowników i “grzebaniem” w Twoich dokumentach i plikach, na co zapewne nie masz ochoty. Miłej i bezpiecznej pracy!


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej