Kopie zapasowe ocalą nasze wspomnienia

bezpieczeństwo 23/11/2018

Świat dzieli się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić. I żeby nie wiem jak, wszyscy należymy do którejś z tych grup. Albo już doświadczyliśmy utraty naszych danych (lub ich części), albo jest to przed nami. I nie jest to zwykle kwestia tajemniczych zdarzeń dziejących się w naszych komputerach. Chociaż takie też bywają.

Często słyszy się o osobach proszących w mediach o zwrot zawartości dysku ze skradzionego lub zagubionego komputera. Bo w dzisiejszych czasach jest tak, że to, co znajduje się na dysku jest cenniejsze od samego sprzętu. Wyobraźmy sobie, że na domowym komputerze przechowujemy całe nasze życie. Zdjęcia dorastających dzieci, nas samych na wakacjach czy w kluczowych momentach życia. To jakby dowód naszego istnienia, naszych wspomnień i ważnych chwil.

A teraz wyobraźmy sobie, że wskutek awarii sprzętu lub przepięcia na linii elektrycznej nasz dysk w komputerze ulega bezpowrotnemu uszkodzeniu. Jak się wtedy czujemy? Co myślimy o tym, że oszczędziliśmy pieniądze na zapasowym dysk przenośnym lub zrobieniu backup’u w chmurze (czyli komercyjnym dysku sieciowym) takiej jak Dropbox czy PMD Cloud. Ile byśmy oddali, aby nasze wspomnienia wróciły?

Jak najłatwiej zabezpieczyć się przed utratą cennych danych?

Tu nie istnieje jedno rozwiązanie. Możemy zdecydować się na dysk zewnętrzny, na którym będziemy zapisywać swoje dane. Możemy po prostu stworzyć na swoim komputerze foldery z najważniejszymi danymi i później je kopiować na dysk zewnętrzny, nadpisując “stare informacje”. Wtedy taki dysk najlepiej trzymać u rodziny lub przyjaciół, bo jeśli staniemy się ofiarą kradzieży, złodziej z pewnością zabierze także dysk i wtedy kopia zapasowa będzie na nic.

Drugą możliwością jest skorzystanie z chmury. Bezpieczeństwo takiego rozwiązania polega na tym, że nie jest to urządzenie, o którego bezpieczeństwo musimy się zatroszczyć. Wykupujemy abonament z określoną pojemnością i tam przechowujemy to, co dla nas najcenniejsze. Zwykle takie chmury oferują możliwość umieszczenia na pulpicie komputera folderu, który jest automatycznie synchronizowany z chmurą, co znacznie ułatwia procedurę kopiowania danych.

Dlaczego warto korzystać z doświadczeń innych

Zwykle dopiero po fakcie rozpoznajemy, jak cenne były dla nas rzeczy które przechowywaliśmy na komputerze. Dowiadujemy się o tym, kiedy stajemy przed groźbą lub faktem utraty zdjęć czy dokumentów.

Nie warto – naprawdę nie warto ryzykować takiej sytuacji. Backup danych potraktujmy jak ubezpieczenie mieszkania czy samochodu. Nie chcemy, aby to się wydarzyło. Warto zapłacić za święty spokój. Po prostu wykupmy polisę w postaci backup’u naszego życia. Naprawdę warto.

Wciągniki linowe