Inteligentne zabawki pod choinkę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

bezpieczeństwo 12/12/2019

Szał przedświątecznych zakupów trwa w najlepsze. Tradycyjnie już największy dylemat dotyczy prezentów dla najmłodszych. Marki prześcigają się w tworzeniu nowych zabawek, a rynek coraz częściej opanowują inteligentne gadżety dla dzieci. Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie i czy zawsze jest to dobry pomysł podpowiadamy poniżej.

Inteligentne zabawki pod choinkę

Przykład chińskich smartwatchy dla dzieci, o którym pisaliśmy niedawno, to jeden z nielicznych przykładów tego, w jaki sposób nowe technologie i brak kontroli nad danymi może wpływać na bezpieczeństwo najbliższych nam osób. Pozostając w tym nurcie przyglądamy się bliżej inteligentnym zabawkom dla najmłodszych. Zapewne część z Was pomyślała o tego rodzaju prezencie, dlatego piszemy, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Są to głównie 3 kwestie, które powinny budzić naszą czujność:
– kamera lub mikrofon podłączony do urządzenia,
– możliwość wysyłki e-maili, łączenia się z social media
– zasady prywatności i możliwości kontroli nad przechowywanymi w urządzeniu danymi.

W głównej mierze we wszystkich tych sytuacjach bezpieczeństwo związane jest z zasadami ochrony przechowywanych danych i kontroli nad nimi. Jaką my, jako dorośli mamy kontrolę nad urządzeniem i jakie zasady prywatności w tym przypadku obowiązują? W jaki sposób generowane są dane i czy są w jakikolwiek sposób udostępniane?

Pamiętajcie także o weryfikacji w jaki sposób można usunąć dane z konta. Przy okazji sprawdzania tych kwestii i w przypadku wątpliwości warto zweryfikować czy producent miał już wcześniej problemy z lukami bezpieczeństwa i ochroną danych osobowych. Zwróć również uwagę na politykę prywatności, która powinna w jasny sposób określać zakres i cel przechowywanych danych. Jeśli zauważysz, że polityka firmy dopuszcza udostępnianie danych osobom trzecim radzimy odpuścić sobie zakup zabawki. Warto w tym czasie nie dać się zwariować – przemyślane zakupy będą pożytkiem zarówno dla bezpieczeństwa naszego, jak i naszych dzieci, a w końcu przecież na nich najbardziej nam zależy.

na podstawie: nakedsecuritysophos.com


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Montaż kamer przemysłowych – czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej