Automatyczny system kontroli pożarowej i-Sprink GRAS

Bez kategorii 17/10/2023

Pierwsza konferencja dotycząca bezpieczeństwa przeciwpożarowego fotowoltaiki, magazynów energii oraz aut elektrycznych, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Centrum Naukowo-Badawczym CNBOP-PIB, była doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi wytycznymi w zakresie ochrony ppoż. we wspomnianym segmencie. Na dzień dzisiejszy polski rynek dopiero przygląda się tematowi ochrony magazynów energii, dlatego zaprezentowane rozwiązania były na wagę złota. Dzisiaj przybliżamy produkt rekomendowany przez CNBO-PIB – i-Sprink GRAS, który został dopuszczony do stosowania dla Wskaźnika Miejsca Pożaru.

System detekcji pożaru aut elektrycznych

Zestaw i-Sprink jest połączeniem systemu detekcji z hydrantem wewnętrznym DN33 i instalacją zraszaczową. Hydrant 33 jest wykonany zgodnie z normą EN 671-1. System wykorzystuje istniejące w obiekcie hydranty wewnętrzne i nie wymaga rozbudowy i zwiększania wydajności pomp ppoż. Co istotne, wszystkie obiekty budowlane, w tym garaże, które posiadają hydranty są przystosowane do instalacji i-Sprink. Możliwość integracji ze stacjami ładowania oraz SSP to kolejne atuty rozwiązania. Producenci przekonują także, że zestaw i-Sprink oznacza niższe koszty instalacji w stosunku do instalacji tryskaczowych oraz mgłowych.

Automatyczny system przeciwpożarowy dla aut elektrycznych

W jakich miejscach i-Sprink znajduje zastosowanie? Mowa przede wszystkim o garażach podziemnych ze stacjami ładowania aut elektrycznych – zarówno komercyjnych jak galerie handlowe oraz prywatnych jak parkingi w osiedlach mieszkaniowych czy komórki lokatorskie. Zestaw i-Sprink sprawdzi się także w budynkach produkcyjnych i magazynowych, przy liniach produkcyjnych i miejscach składowania niebezpiecznych materiałów, miejscach postojowych dla hulajnóg i e-bike’ów na dworcach i miejskich parkingach.

Skuteczność produktu jest możliwa dzięki wskaźnikowi WMP, który gwarantuje detekcję pożaru na określonym miejscu postojowym bez względu na działanie bazowej wentylacji, przeciągów czy też przemieszczenia się zadymienia na inne miejsce postojowe. Sposób działania oraz skuteczność i-Sprink prezentują poniższe zdjęcia (materiały własne marki GRAS zaprezentowane podczas konferencji w CNBOP-PIB).

Rekomendacje dla produktu i “zielone światło” od CNBOP-PIB sprawiają, że popularność zestawu i-Sprink ma szansę rosnąć w najbliższych latach. Większa liczba aut elektrycznych na naszych drogach sprawia, że już teraz administratorzy parkingów zaczynają coraz częściej myśleć o zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Cieszy zatem fakt, że powstają nowe rozwiązania, które mają szansę zapewnić bezpieczeństwo naszemu mieniu, a niejednokrotnie również ocalić znacznie cenniejsze – nasze życie i zdrowie.