Automatyczny pomiar temperatury ciała na dużą skalę? To możliwe!

bezpieczeństwo 25/03/2020

Ostatnimi czasy, za sprawą epidemii koronawirusa, otrzymujemy sporo zapytań o możliwość wykorzystania monitoringu i kamer termowizyjnych do weryfikowania czy pracownicy, bądź klienci pojawiają się w firmie z gorączką. Nie da się bowiem ukryć, że ręczne mierzenie temperatury w dużych skupiskach ludzi, jak np. lotniska, dworce, hale produkcyjne czy nawet szkoły, bywa karkołomnym zadaniem.

I tu pojawia się zasadniczy problem – kamery termowizyjne posiadają tolerancję w granicach ± 2 stopni – zbyt dużą, by skutecznie wychwytywać ludzi z gorączką. Znaleziono jednak rozwiązanie na ten problem. W celu zminimalizowania ryzyka błędu pomiaru system wykorzystuje urządzenie BlackBody.

Co to jest? Mówiąc w skrócie, to wzorzec temperatury dla kamery. Jest ono ustawione w polu widzenia kamery i posiada żądaną temperaturę. Następnie w kamerze termowizyjnej wskazana jest lokalizacja wzorca. Kamera pracuje, porównując emitowane ciepło innych obiektów z tym właśnie wzorcem. W przypadku, gdy temperatura mierzonego obiektu przekracza temperaturę wzorca, kamera informuje o zdarzeniu. Co nam daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim zakres błędu zmniejsza się do ±0,3℃, co w precyzyjny sposób pozwala wychwycić wszelkie anomalie.

Dlaczego akurat BlackBody? BlackBody wykonane jest ze specjalnego materiału, który nie odbija ciepła z otoczenia, emituje również stałe ciepło. Różnica w emisji zmierzona w czasie 30 min to ±( 0.1~0.2 )℃. Zakres regulacji ciepła emitowanego przez BlackBody jest również bardzo precyzyjny, temperaturę można zmieniać o 0,1 ℃. Dlatego właśnie dzięki BlackBody możemy tak dokładnie dokonać pomiaru. Z rozwiązania już korzysta jedna z ambasad na terenie Warszawy, w Chinach wiele dworców i obiektów użyteczności publicznej. Jak już wspomnieliśmy, świetnie sprawdza się również na lotniskach, w szpitalach, szkołach czy zakładach produkcyjnych. Do uruchomienia systemu niezbędne są kamera termowizyjna, BlackBody oraz komputer, który będzie wyświetlał wyniki pomiaru. Urządzenia montujemy na statywach, dzięki czemu można je ustawiać w każdym miejscu, w zależności od aktualnych potrzeb.

Jako PM Digital mieliśmy okazję uczestniczyć w testach i szkoleniach omawianego rozwiązania naszego partnera Dahua Technology. Jako certyfikowany partner marki bez problemu jesteśmy w stanie zorganizować system w każdym otoczeniu. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, wątpliwości dotyczące tego rozwiązania, zachęcamy serdecznie do kontaktu. Nie da się ukryć, że każde rozwiązanie, które umożliwia szybką weryfikację chorych, a przy okazji usprawnia codzienne funkcjonowanie wielu podmiotów, w obecnej sytuacji jest na wagę złota.

foto: Dahua Technology Poland
Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Montaż kamer przemysłowych – czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej

Bezpłatny Audyt IT
close slider

Imię lub nazwisko (wymagane)

Firma (niewymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy (wymagane)

Wiadomość