Antywirus Kaspersky na cenzurowanym

bezpieczeństwo 21/08/2019

Okazuje się, że oprogramowanie, które ma chronić Twój komputer może być poważnym zagrożeniem dla Twojej prywatności. Właśnie wyszło na jaw, że od 2015 roku antywirus Kaspersky instalował unikalne identyfikatory na komputerach z antywirusem, który umożliwiały śledzenie użytkowników nawet w trybie incognito.

Sprawa wywołała sporą dyskusję na temat stosowania oprogramowania antywirusowego. Praktyka stosowana przez 4 lat przez Kaspersky Lab w praktyce polegała na wprowadzaniu unikalnych identyfikatorów w kod html każdej witryny odwiedzanej przez użytkownika. W ten sposób identyfikowanie osób nawet w trybie incognito lub podczas przełączania się pomiędzy różnymi przeglądarkami nie było żadnym problemem.

Sprawę wykrył reporter niemieckiego magazynu c’t Ronald Eikenberg, który znalazł niepokojący jego zdaniem element kodu JavaScript wprowadzony przez Kaspersky na swoim komputerze. Unikalny tag znajdował się na każdej stronie, którą odwiedził i to niezależnie od rodzaju używanej przeglądarki czy też przełączenia się na tryb incognito. Ten unikalny kod, jak podaje dziennikarz, działał jak unikalny numer seryjny.

Kto był objęty śledzeniem? Wszyscy konsumenci, którzy zainstalowali na swoich komputerach darmową wersję Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security. Praktyka była stosowana od jesieni 2015 roku. Ronald Eikenberg nie wyklucza, że w przeszłości firma Kaspersky stosowała podobne praktyki.

Oficjalne stanowisko firmy? Kaspersky w odpowiedzi ogłosił zakończenie praktyki związanej z umieszczaniem unikalnych identyfikatorów, które mogą prowadzić do ujawnienia danych osobowych użytkownika. 

Konkluzja z tej całej sytuacji nie napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że niezależnie od tego czy i jakiej firmy oprogramowanie antywirusowe stosujemy, może ono okazać się bronią obosieczną. Może chronić, ale również zwiększyć pole do działania dla cyberataków, 

Antywirus Kaspersky


Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Polub nasz fanpge – czytaj więcej

na podstawie: arstechnica.com