Policja Metropolitarna z Waszyngtonu jest kolejną ofiarą policyjną, która stała się celem ataku ransomware w Stanach Zjednoczonych. The New York Times informuje, że jest to od początku tego roku dwudziesty szósty cyberatak na agencję rządową.
Cyberprzestępcami okazała się rosyjskojęzyczna grupa Babuk, która przyznała się do przeprowadzonego ataku i zażądała okupu. Grupa przestępcza opublikowała wiadomość, że udało im się pobrać ok. 250 GB danych i zagroziła, że je ujawnią, jeśli nie otrzymają okupu w ciągu 3 dni. Dodatkowo zagrozili, że ujawnią tajne informacje grupom przestępczym i będą kontynuować ataki na sektor państwowy. Amerykańscy gangsterzy chętnie zapłacą za takie dane, a grupa Babuk doskonale zdaje sobie z tego sprawę i dlatego nie będzie ustępliwa w swoich żądaniach. Grupa cyberprzestępcza wydała dodatkowo oświadczenie, że w przyszłości nie będą atakować szkół, szpitali oraz organizacji charytatywnych i małych przedsiębiorstw co można uznać za pozytywną ich stronę choć w przypadku instytucji rządowych może być to niekorzystne, gdyż nie zależy im na „dobrym” czy „pozytywnym” wizerunku cyberprzestępców.
Ataki Ransomware sięgają dekadę wstecz, kiedy cyberprzestępcy z Europy Wschodniej zainfekowali indywidualnych użytkowników komputerów złośliwym oprogramowaniem, które szyfrowało ich dane do czasu opłaty okupu. Od tamtej pory cyberprzestępcy sięgają coraz wyżej i organizują wielkie ataki w tym w Stanach Zjednoczonych na m.in. na duże korporacje. Przykładem może być korporacja Honeywell, która w tym miesiącu również padła ofiarą ataku ransomware. Departament Sprawiedliwości USA informuje, że pandemia Covid-19 ma widoczne przełożenie na to, że rok 2021 stał się najgorszym rokiem w historii ataków ransomware.
Zobacz także:
Bezpieczeństwo IT w firmie – czytaj więcej
Audyt IT – czytaj więcej
Outsourcing IT Warszawa- czytaj więcej
Monitoring dla firm