Site icon Outsourcing IT Warszawa – PM Digital Warszawa

Szyfrowanie to nic trudnego

komputer

To, co przechowujemy na co dzień w naszych komputerach mówi o nas więcej niż możemy się spodziewać. Filmy z wakacji, firmowe pdf’y, historia przeglądania stron internetowych, ważne notatki, czasami nawet hasła do Facebooka zapisane w notatkach Word-a. Często są tam także zdjęcia domu oraz ważne notatki. Warto pomyśleć co stanie się, gdy wszystko to w wyniku kradzieży bądź zwykłej nieuwagi wpadnie w niepowołane ręce. Przecież na wszystkich tych urządzeniach są zapisane informacje, które mogą powiedzieć o nas więcej niż mógłby zebrać w dzisiejszych czasach prywatny detektyw. Warto więc chronić swoje cyfrowe życie, tak jak chronimy swój dom, zabezpieczając go w odpowiednie drzwi i zamki. Takimi drzwiami w cyfrowym świecie jest szyfrowanie wszystkich naszych sprzętów. Wtedy nasz osobisty notatnik, jakim jest komputer czy smartfon staje się pancernym sejfem, który możemy otworzyć tylko my.

Najpopularniejsze, a co za tym idzie najprostsze dla użytkownika jest sprawdzenie czy używany sprzęt posiada opcję włączenia szyfrowania z poziomu komputera. W Windows ta opcja nazywa się BitLocker, w sprzętach Apple natomiast jest to FileVault. Szyfrowanie wbudowane w oprogramowanie nie wymaga od użytkownika żadnej specjalistycznej wiedzy i zwykle wymaga wyłącznie wybrania kursorem opcji na ekranie oraz ustawienia odpowiedniego, najlepiej unikalnego hasła. I to wszystko.

Po włączeniu szyfrowania cały proces będzie zachodził w tle, więc użytkownik nie musi o nim więcej pamiętać. Co ważne, możemy zaszyfrować nie tylko cały dysk twardy naszego komputera, jeśli wolimy mogą to być pojedyncze, szczególnie ważne dla nas foldery, np. te z danymi finansowymi. Warto też sprawdzić czy nasz smartfon lub tablet posiada opcję szyfrowania, gdyż często tak samo łatwo jest włączyć taką opcję na urządzeniach mobilnych. Przecież także tam przechowujemy informacje, które są bardzo wrażliwe. Wtedy wszystkie nasze dane firmowe oraz prywatne będą bezpieczne nawet wtedy gdy nasz ukochany sprzęt wpadnie w niepowołane ręce. Pamiętajmy tylko, że jeżeli zapomnimy hasło to uzyskanie dostępu do zdjęć z wakacji i danych o sprzedaży będzie mógł nam pomóc tylko program do łamania haseł. A jeśli nasze hasło jest dostatecznie skomplikowane to pomocny może być wtedy tylko jasnowidz…

O tym jak wybrać mocne i zarazem łatwe do zapamiętania hasło do swoich cyfrowych zasobów, powiemy za tydzień.

Exit mobile version