Jakiś czas temu pisaliśmy na łamach naszego bloga o polskim systemie SINUM do automatyki domowej. Postanowiliśmy nie być gołosłowni i przetestowaliśmy rozwiązania SINUM w magazynie jednego z naszych klientów. Oszczędności w sezonie grzewczym 2023/24 w rachunkach za ogrzewanie w porównaniu z poprzednim sezonem wyniosły aż 25 proc. Wyjaśniamy, jak to możliwe.
Najnowsze rozwiązania inteligentnego domu pozwalają nie tylko na proste i szybkie sterowanie wieloma systemami, ale również zmniejszają nasze rachunki. Wiadomo nie od dziś, że prąd oraz ogrzewanie generują znaczną część kosztów w domowym budżecie i to właśnie rozważne zarządzanie, z jednego miejsca, zarówno ciepłem, jak i oświetleniem w domu może przyczynić się do zmniejszenia opłat. Takie możliwości daje polskie rozwiązanie – Sinum. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem marki Tech Sterowniki – producenta SINUM.
Jak działa SINUM?
Wracając jednak do samych testów, przeprowadziliśmy je w sezonie grzewczym 2023/24 w magazynie klienta – testy w naszym biurze rozpoczęły się później – jego wyniki również opublikujemy na blogu.
System SINUM oparty o urządzenia Tech Sterowniki zamontowaliśmy na wszystkich grzejnikach. Głowice, zamontowane na grzejnikach, łączą się bezprzewodowo z czujnikiem temperatury, a ten z centralą, która jest sercem systemu. Temperaturę dla każdego pomieszczenia konfigurujemy na centrali – ona z kolei odczytuje temperaturę z czujnika i wysyła informację do głowicy na grzejniku. W ten sposób unikamy przegrzania pomieszczeń i uzyskujemy jednolitą temperaturę w całym biurze. Co istotne, system nie wymaga rozkładania okablowania.
Nawyki, które podbijają rachunki
Właściciele magazynu doszli do ważnych i ciekawych wniosków w trakcie testów. Dzięki SINUM wyeliminowano problem otwartych okien i nadmiernego schładzania pomieszczeń. W momencie otwierania okien grzejnik zamyka się automatycznie, dzięki czemu osoby pracujące w pomieszczeniu odczuwają zimno po 5 minutach i szybciej zamykają okna.
Okazuje się również, że SINUM eliminuje problem przegrzewania pomieszczeń, które generuje dodatkowe koszty, ponieważ dochodziło do sytuacji, w których pracownicy, aby się ochłodzić, włączali zimą klimatyzację. System pozwolił to wykryć administratorowi, który zauważył na wykresach pracę klimatyzatora. Okazało się, że pracownik przez pół dnia używał klimatyzacji, co dodatkowo nabijało rachunki. Aby rozwiązać ten problem administratorzy wyłączyli klimatyzację w tym pomieszczeniu na okres jesienno-zimowy i dołożyli moduł sterowania klimatyzacją do systemu Sinum.
Cyberbezpieczny Sinum
Nie można zapomnieć o niezwykle ważnych aspektach związanych z bezpieczeństwem. System jest cyberbezpieczny, czyli może być w pełni autonomiczny, całkowicie postawiony lokalnie bez dostępu do internetu. Serce systemu znajduje się fizycznie w biurze i działa nawet w razie awarii sieci.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt pełnej kontroli nad procesem produkcji dzięki temu, że sterowniki produkowane są w Polsce i przechodzą ścisłą kontrolę jakości w końcowym etapie produkcji.
– Komponenty przed zastosowaniem w urządzeniach przechodzą szereg długich testów pod względem wytrzymałości oraz poprawności z dokumentacją techniczną producenta. Dbamy o szereg zabezpieczeń podczas produkcji w celu ochrony elementów, a szczególnie komponentów półprzewodnikowych. W końcowym etapie wszystkie sterowniki trafiają do działu kontroli jakości. Specjalnie przeszkoleni pracownicy sprawdzają urządzenia pod względem poprawności działania oraz wykonania – mówi Bartosz Grzybowski z firmy Tech Sterowniki.
Chcesz przetestować SINUM w swoim biurze, magazynie, domu? Zgłoś się do nas.
Przy okazji zapraszamy do lektury naszych innych materiałów nt. Sinum:
Oszczędzaj z SINUM – czytaj więcej
Testujemy SINUM – czytaj więcej