Site icon Outsourcing IT Warszawa – PM Digital Warszawa

Zapasowe łącze internetowe dla firm

„Po co płacić za dwa łącza internetowe, to zbędny koszt” – słyszeliście zapewne nie raz, zwłaszcza od mniej obeznanych w temacie pracowników szukających oszczędności w firmie. Jak to z oszczędnościami bywa, czasami zbyt rygorystyczne do nich podejście może odbić się czkawką i tak też jest w tym przypadku. Internet backup, czyli zapasowe łącze, którym dysponujemy w razie awarii tego podstawowego to w dzisiejszych czasach konieczność.

Zapasowe łącze internetowe w firmie


W dobie informatyzacji firm i pracy opartej na sieci, w sytuacji zerwania linii napowietrznych tracimy możliwość działania. W czasach, gdy warunki pogodowe stają się coraz bardziej ekstremalne i trudne do przewidzenia, backup łącza pozwala na sprawną pracę bez zakłóceń, a to oznacza ochronę przed stratami związanymi z przestojem w funkcjonowaniu firmy.

W swojej wieloletniej praktyce wiele razy mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Po czasie okazało się, że straty związane z przestojem w firmie były kilkunastokrotnie większe, niż koszty związane z wieloletnim utrzymywaniem drugiego łącza. Raz nawet zdarzyło się, że klient, u którego zamontowaliśmy zapasowe łącze zrezygnował z niego z powodu wspomnianych oszczędności, ale po kilku miesiącach i awarii ponownie poprosił nas o konfigurację zapasowego łącza. Koszty związane z dostawą Internetu do firmy są coraz niższe, co powinno stanowić dodatkową motywację do zabezpieczenia ciągłości działania firmy, ponieważ małym kosztem można uchronić się przed dużymi stratami.

Jak poprawnie skonfigurować łącze zapasowe?


Najlepszym rozwiązaniem jest zakup drugiego łącza, które będzie poprowadzone zupełnie inną drogą do budynku naszej siedziby. To zminimalizuje ryzyko awarii obydwu łączy. Oprócz innego dojścia do budynku warto zwrócić uwagę, aby zapasowe łącze pochodziło od innego dostawcy, które pozwoli zniwelować ryzyko przestoju związanego z usterkami w centrali. Łącza powinny być tak skonfigurowane, żeby w wypadku awarii łącze podstawowe automatycznie przełączało się na zapasowe bez powodowania przestoju w dostępie do sieci. Ponadto po awaryjnym przełączeniu informatyk/dział informatyczny powinien otrzymać powiadomienie o wykorzystaniu zapasowego łącza. Poprawna konfiguracja oraz odpowiednio dopasowany sprzęt pozwala również na automatyczne, powrotne przełączenie po ustąpieniu awarii na łącze podstawowe.

Przykładem konieczności zastosowania łącza zapasowego może być sklep internetowy, który oparty jest na stronie internetowej hostowanej na serwerze firmowym. Utrata łącza Internetowego w powyższym wypadku spowoduje brak możliwości składania zamówień- jeśli nałoży się to z przygotowywaną wcześniej kampanią marketingową może okazać się, że firma nie dość, że nie zarobi to klienci mogą poczuć się oszukani, ponieważ wyczekiwali na promocję, a strona sklepu nie działa. Inny przykład może stanowić ostatnio bardzo popularna praca zdalna, przy wykonywaniu której pracownik korzysta z zasobów będących w siedzibie firmy. W takim wypadku brak łącza w siedzibie firmy spowoduje utratę możliwości pracy zdalnej i korzystanie z zasobów firmowych.

Większy wkład pracy i finansów na etapie zastosowania zabezpieczenia w postaci zapasowego łącza pozwoli na zachowanie ciągłości działania oraz uniknięcie strat finansowych jak i niejednokrotnie wizerunkowych związanych np. z niewywiązaniem się z umownych terminów.

Jeśli i Wy nie macie jeszcze łącza zapasowego, a opieracie swoją działalność na pracy w sieci, jeszcze raz przeanalizujcie ryzyko.

Exit mobile version