Zespół PM-Digital sprawdziło już wersję testową Windows 11 i wiemy już wstępnie jak system będzie wyglądał i jakie będą wymagania sprzętowe. Microsoft udostępnił minimalne wymagania dla systemu Windows 11, które już na starcie zostały skrytykowane przez społeczność. Ludzie nie wiedzą czy system będzie działał na ich komputerach. Minimalne wymagania dotyczące wydajności nie powinny być przeszkodą jednak największy problem pojawia się przy module TPM 2.0.
Czym jest Moduł TPM 2.0 ?
TPM 2.0 znajduje się na płacie głównej lub bezpośrednio w procesorze i wspiera oraz akceleruje operacje kryptograficzne. Taki moduł jest niezbędny dla funkcji takich jak Windows Hello czy BitLocker.
W czym problem ?
W wielu komputerach szczególnie samodzielnie składanych moduł nie jest domyślnie włączony i sporo osób nie ma świadomości, że taki moduł posiada i czy może go włączyć. Problem stanowią również starsze komputery, które nie posiadają modułu TPM, albo nie mają wersji 2.0. Przy braku modułu teoretycznie nie będzie dało się zainstalować systemu Windows 11 – choć oczywiście już istnieją ścieżki, które pozwalają na ominięcie tego wymagania. Nie są to ostateczne wymagania minimalne, które Microsoft opublikował, dlatego po fali niezadowolenia ze strony użytkowników istnieje szansa, że zostanie to zmienione.
KLINKNIJ TU, aby przejść na stronę wymagań Microsoft
Do najbardziej widocznych zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu Windows 11 możemy zaliczyć:
1. Pasek zadań
Pierwszą zmianą która rzuca się w oczy po uruchomieniu systemu Windows 11 jest przesunięcie paska zadań na środkową tj. centralną część ekranu. Nowo dodawane do paska ikony będą rozchodzić się na boki od środka.
2. Okna
W Windows 11 nastąpiła również zmiana wyglądu okien, które nie są już tak minimalistyczne jak w poprzedniej wersji. Widoczny jest wpływ cyfrowego rozwoju, na co wskazują kolorowe obrazki, które wyglądają przystępnie i przyciągają uwagę użytkownika. Dodatkowo wszystkie okna od tej pory będą posiadały zaokrąglone rogi.
Oprócz wyglądu okien zmieniło się również rozmieszczenie okien na pulpicie. W nowej wersji pojawiła się opcja, która pozwala na szybkie tworzenie różnych- również mieszanych układów okien. Co więcej aplikacje będą mogły zapamiętywać układ.
3. Pulpit
Nowy system wziął pod uwagę osoby- często pracowników, którzy niejednokrotnie podpinają lub odpinają monitor. Odpięcie monitora i ponowne jego podłączenie nie będzie już skutkowało zgubieniem okien i nie trzeba będzie ponownie ich przemieszczać. Windows 11 zapamiętuje układ i prawidłowo wszystko ustawia.
4. Aktualizacje
Jedną z wad Windows 10 były aktualizacje, które często wpływały niekorzystnie na komputer i go mówiąc potocznie zamulały. Poprawki wprowadzane w Windows 11 mają być nawet o 40% mniejsze niż w poprzedniej wersji, dlatego spodziewamy się, że dzięki ich zmniejszeniu, aktualizacje staną się bardziej przystępne.
5. Teams
W Windows 11 aplikacja Teams została zintegrowana z systemem dzięki czemu możemy się spodziewać lepszej optymalizacji aplikacji.
6. Gracze
Windows 11 ma przynieść uciechę również graczom, czego nie udało się do końca osiągnąć w przypadku Windows 10. Pojawia się opcja auto HDR, która ma symulować działanie HDR w grach wykorzystujących wyłącznie SDR na kompatybilnych monitorach. Dzięki tej opcji zobaczymy żywsze kolory i lepsze kontrasty w starszych grach. Drugą ciekawostką będzie to, że gry będą mogły korzystać z technologii wczytywania gier z x-boxa co pozwoli na błyskawiczne wznawianie gier od momentu w którym je opuściliśmy. Microsoft zapowiada również lepszą integrację Windows 11 z Game Pass z X-BOXa
7. Microsoft Store
Sklep został zbudowany praktycznie na nowo i ma być przyjazny zarówno dla użytkowników jak i deweloperów. Jego głównymi zaletami będą: nowoczesny wygląd i szybkie działanie bez zakłóceń.
8. Emulator Androida
Wbudowana emulacja androida pozwoli na instalowanie i użytkowanie aplikacji mobilnych na komputerze.
Należy pamiętać, że wersja ostateczna- zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym zostanie zaprezentowana w premierowym wydaniu w październiku 2021 roku, więc do tego czasu Microsoft na pewno naniesie poprawki. Zespół PM-Digital jest bardzo ciekaw ostatecznej wersji nowego systemu i pomału przygotowuje plan aktualizacji systemu u wszystkich klientów.