W trosce o nasze rachunki oraz zmniejszenie emisji CO2 Unia Europejska wprowadza nowe wytyczne w sprawie zużycia prądu przez urządzenia elektroniczne. Mowa o sprzęcie domowego użytku, w tym audio-wideo, sprzęcie kuchennym, zabawkach czy automatyce domowej. Przepisy dotyczą maksymalnego zużycia prądu przez urządzenia, które są wyłączone lub w trybie czuwania.
Proponowane zmiany mają przynieść oszczędności energii do 2030 roku na poziomie 4 TWh, czyli oszczędności CO2 na poziomie 1,36 mln ton ekwiwalentu CO2. To także oszczędności dla konsumentów w postaci niższych rachunków aż o 530 mln euro w skali roku.
Co dokładnie określają przepisy? W przypadku sprzętu wyłączonego maksymalne zużycie prądu ma wynosić 0,3 W, z wyjątkiem dwóch pierwszych lat od wprowadzenia przepisów kiedy to limit dopuszczać będzie 0,5 W. Tym samym producenci zyskują czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Jeśli zaś chodzi o sprzęt w trybie czuwania, czyli standby, ma on załączać ten tryb możliwie jak najszybciej, maksymalnie w ciągu 20 minut. Zużycie energii w trybie standby ma wynosić natomiast od 0,5 do 1 W, sprzętów podłączonych do sieci – 2W, a modemów i routerów – 7W (8 W przez pierwsze 2 lata).