Site icon Outsourcing IT Warszawa – PM Digital Warszawa

Hakowanie systemów alarmowych w domu

systemy sygnalizacji pożaru SSP SAP

Eksplozja rozwiązań IoT stała się dużym dobrodziejstwem dzisiejszych czasów. Okazuje się jednak, że często to, co ułatwia nasze codzienne życie może stać się pożywką dla hakerów. Przekonaliśmy się o tym na przykładzie hakowania systemów alarmowych w autach nowej generacji. Dane przechowywane w chmurze, do tego intuicyjna aplikacja to łatwy cel dla przestępców. Po włamaniu się do systemu zyskują dostęp do wielu funkcji i naszych danych. Podobne zagrożenia spotkać można w inteligentnych systemach alarmowych w domach. Złamanie zabezpieczeń, wykradzenie danych do logowania pozwalają w pełni swobodnie kontrolować alarmy domowe i włamać się do konkretnej nieruchomości w dogodnym dla przestępców czasie. Dziś nie spotkamy już raczej “tradycyjnych” włamywaczy z ciężkim przedmiotem do wybijania szyb czy niszczenia zamku w drzwiach. Współcześni złodzieje to ludzie z wiedzą techniczną, którzy doskonale wiedzą jak hakować systemy. Jak się przed tym uchronić?

Hakowanie systemów antywłamaniowych w domu

Czy szukając najlepszego systemu antywłamaniowego do domu zastanawialiście się kiedyś jak bardzo zabezpieczone są one przed atakami hakerskimi? Zapewne nie. Większość posiadaczy wymarzonego domu zwraca uwagę na wielkość firmy, stopień zabezpieczeń, dobiera niezbędną ilość czujek i kamer niejednokrotnie pomijając kwestie bezpieczeństwa tych produktów. Tymczasem najlepszym sposobem ochrony jest nie tylko wybór odpowiedniego systemu dla danej nieruchomości, jej uwarunkowań oraz trybu życia domowników, ale w równej mierze odpowiednia instalacja systemów alarmowych z myślą o ich odpowiedniemu zabezpieczeniu przed zhakowaniem i włamaniem.

Nasi specjaliści posiadają duże doświadczenie w montażu systemów alarmowych, systemów monitoringu oraz ich integracji. Do tego duże kompetencje w obszarze IT pozwalają na całościowe podejście do problemu, z myślą o zabezpieczeniu wszelkich dostępów.

O czym warto pamiętać przy instalowaniu systemów alarmowych w domu?

Po pierwsze, wszystko co znajduje się w chmurze, jest do zhakowania – to prosta zasada, która zwraca uwagę na rosnący problem bezpieczeństwa danych przechowywanych w publicznych chmurach. Tymczasem podstawową formą ochrony systemu jest uniemożliwienie potencjalnym hakerom uzyskania dostępu do sieci. Złotą regułą jest więc nie wyprowadzanie danych na zewnątrz i nie podłączanie każdego urządzenia do sieci lecz stworzenie jak najbardziej autonomicznego, niezależnego systemu.

Takie rozwiązania są dziś możliwe, nie są to jednak najprostsze i najtańsze produkty – w tym wypadku cena i jakość przekłada się jednak na nasze bezpieczeństwo, dlatego nie powinniśmy na tym etapie myśleć o oszczędzaniu.

Instalując system alarmowy w domu unikamy zatem rozwiązań bezprzewodowych – stawiamy raczej na fizyczne podłączenie elementów systemu. O tym jak ważny jest to aspekt świadczy m.in. fakt, że obecnie żaden system przeciwpożarowy nie działa bezprzewodowo. A jest to w końcu jeden z kluczowych systemów działających w największych i najważniejszych obiektach, w których na co dzień funkcjonujemy (szkoły, szpitale, kina, fabryki etc.).

Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz korzystanie z rozwiązań bez chmury nie pomogą, jeśli nie będziemy pamiętać o regularnych przeglądach systemów. W tym wypadku mowa nie tylko o fizycznym sprawdzeniu wszystkich elementów, ale również weryfikacji logów, ewentualnych prób włamania, dostania się do osób niepowołanych do systemu. Z myślą o bezpieczeństwie warto pamiętać także o regularnych aktualizacjach systemu, które “łatają” ewentualne dziury, przez które przestępcy mogą dostać się do naszych danych.

Masz pytania o system alarmowy, chcesz go zintegrować z innym systemem? Napisz lub zadzwoń do nas.

Exit mobile version